Focení skupin na svatbě

Jak zařídit, aby nikdo nechyběl a na všechny bylo vidět?
Příprava
Focení skupin patří mezi tradiční součást svatebního dne. Často je to totiž jediná památka na všechny svatební hosty, kteří přišli oslavit svatební slib novomanželů. V čem tkví klíč k hezkým fotkám skupin? Stejně jako v ostatních případech, i zde hraje velkou roli příprava a nově také schopnosti fotografa koordinovat velkou skupinu lidí. Žádný profesionální fotograf tuto přípravnou fázi nepodceňuje a vždy se předem vydá na místo obřadu, hostiny i míst, která si snoubenci vytipovali pro své portrétní focení. Při obhlídce terénu fotograf hledá především rozlehlé schodiště nebo alespoň pár schodů. Rozlehlejší schodiště poskytují především vstupní portály kostelů či vstupy obřadních síní. Pokud není v dosahu žádné vhodné místo, jako druhý kandidát přichází v úvahu svah. Důvodem, proč právě tato místa jsou vhodný pro focení skupin je fakt, že vyvýšené stupně poskytují možnost vyfotit větší skupinu lidí a umožnit zároveň všem hostům, aby na fotografii byli vidět. Občas se stává, že žádné podobné místo k dispozici není, pak je fotograf nucen vyfotit skupinku z nadhledu. Když už jsme u toho nadhledu, výbornou alternativou ke schodišti je možnost focení z balkonu či terasy.
Kdy fotit skupinky?
Optimální dobou, kdy skupinky fotit, je těsně po obřadu. Ne snad, že by v té době bylo fotograficky příznivé světlo, ale v té době je přítomna valná většina svatebních hostů. Často se totiž stává, že část hostů přijde právě jen na svatební obřad. A byla by velká škoda nemít na ně památku. Fotograf tedy po obřadu a odchodu novomanželů z obřadní síně vystupuje ze své pozice nenápadného dokumentátora a začne organizovat velkou skupinovou fotografii. Občas to znamená dost zavelet, protože svatební hosté jsou plni dojmů.
Jaké skupinky fotit?
Když už se fotografovi na chvíli opanovat průběh dne a pozornost svatebních hostů, je nejlepší příležitost vyfotit i menší skupinky svatebních hostů s novomanžely. Patří mezi ně především fotografie s rodiči novomanželů a to jak společně, tak samostatně nevěstinu a ženichovu stranu. Mezi další tradiční snímky patří snímek se svědky a pokud novomanželé mají děti, tak rozhodně nezapomeňte na snímek rodiče-novomanželé-děti. Stejně tak přítomnost prarodičů si zaslouží svůj snímek. Ve všech těchto případech je dobré myslet na organizaci s ohledem na starší hosty a nehonit je zbytečně tam a zpátky. Má-li svatba družičky a družby, i tato skupinka náleží do "povinné" sestavy snímků. Rozhodně také nezapomeňte na snímek se sourozenci, a to opět z obou stran. Pokud sourozenci či svědkové mají partnera, určitě udělejte snímek také v této kombinaci. Velmi často na obřad dorazí i spolupracovníci či kamarádi ze školy. I jim prosím věnujte svůj čas a snímek.
Co když prší?
V případě, že počasí neumožňuje pořídit snímky skupin venku, do hry opět přichází předchozí příprava fotografa, který by ve spolupráci se snoubenci měl mít připravenou mokrou variantu focení. Ta se většinou nese ve znamení kompromisu. Občas je možné využít prostory kostela či obřadní síně pro vytvoření velkého společného snímku. Pokud to možné není, je třeba zvážit, zda nechat svatební hosty zmoknout kvůli fotografii, či uchovat jejich dobrou náladu a fotografii oželet.
Problematice průběhu svatby a focení v případě, kdy se počasí rozhodne ukázat svou stinnou stránku jsem věnoval speciální článek. Neváhejte se začíst do zkušeností z mnoha svateb, které mám za sebou jako fotograf.

Další příspěvky v této sekci